Sunday , 18 August 2019
  • :
  • :

جمهوري سَنگاپور کشور-شهري در جنوب شرقي آسيا است و پايتخت آن سنگاپور است.جنوب شبه جزيره مالايا و کوچکترين کشور جنوب شرقي آسيا است.

سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد.کشوري فوق العاده زيبا و مدرن و تميز و گران است. مالزي و اندونزي تنها همسايه‌هاي سنگاپورند. پيش از توافق اروپايي، جايي که الان به عنوان سنگاپور شناخته مي‌شود فقط منطقه ماهيگيري مالايي در مصب رودخانه سنگاپور بود. سنگاپور به مهم‌ترين مراکز تجاري و نظامي بريتانيا شده‌است و هم اکنون نيز ارتش بريتانيا وظيفه امنيت ملي اين کشور را بر عهده دارد. در فاصله جنگ جهاني دوم سنگاپور که هنوز مستعمره بريتانيا بود، توسط ژاپن اشغال مي‌شود. سرانجام در يک ضد حمله بزرگ که وينستون چرچيل آن را " بزرگترين هزيمت بريتانياً ناميد، سنگاپور در سال 1945 ميلادي به انگلستان رسيد.هيجده سال بعد در سال 1963 سنگاپور استقلال خودش را از بريتانيا بدست آورد. اين شبه جزيره در جنوب شرقي آسيا واقع شده و يکي از مراکز بزرگ تجاري داد و ستد کالا در جهان است و يکي از 4 شهر-کشور کنوني در جهان است. از زمان استقلال در سال 1819، به يکي از پررونق‌ترين کشورهاي جهان تبديل شده و امروز يکي از پرترافيک‌ترين بندرهاي دنياست. آب و هواي اين کشور گرم و مرطوب و ميانگين بارش سالانه در آن به بيش از 224 سانتي­متر مي‌رسد. از لحاظ ذخاير معدني کشوري فقير است، اما اقتصاد آن که به بخش خدمات، چيني، توليدات الکترونيکي و صنايع دستي وابسته‌است، رشد و شکوفايي فراواني داشته و اين کشور را به يکي از ثروتمندترين مناطق دنيا تبديل کرده‌است. سنگاپور، توسط يک جاده ترانزيت با مالزي و ديگر نقاط جنوب شرق آسيا مرتبط است.

توريسم

کشور سنگاپور کشوري بسيار زيبا و مدرن و گران است .خيابانهاي بسيار تميز و ساختمانهاي فوق العاده مدرني دارد. در سنگاپور جويدن آدامس و سيگار کشيدن ممنوع است و جريمه سنگين دارد. از نقاط ديدني سنگاپور هتلي به نام مارينا بي سندز است که به شکل يک کشتي بر روي 3 ساختمان بلند شاخته شده و استخري دارد که انتهاي آن اين ذهنيت را تداعي مي کند که شناگران در حال افتادن از ساختمان هستند. از ديگر جاذبه هاي توريستي سنگاپور پارک سنتوزا است که فعاليتهاي بسياري براي کودکان و بزرگسالان فراهم آورده است.از جمله اين تفريحات آتش بازي شبانه است که بسيار زيباست.

سنگاپور با تهران در حدود 3’.30” فاصله زمانی دارد و فاصله هوایی آن نیز بر پایه 6.35 ساعت محاسبه می شود. فرودگاه اصلی شهر سنگاپور "چانگی" نام دارد که یکی از پرترافیک ترین فرودگاههای منطقه جنوب شرق آسیا نیز محسوب می شود.

مجسمه مرلیون ( Merlion ) نماد کشور سنگاپور بوده که نیمه تنه بالای آن سر شیر و نیمه تنه پایین بدن آن ماهی میباشد.

نام این مجسمه تلفیقی از "Mer" به معنای دریا و "Linon" به معنای شیر است. بدن ماهی نمایانگر نام اصلی این کشور، تماسک ( Temasek ) به معنی شهر دریایی و سر شیر نمایانگر نام جدید این کشور سنگاپو به معنای شهر شیرها میباشد.

ارتفاع مجسمه سیمانی مرلیون 8.6 متر و وزن آن حدود 40 تن است که با صفحات چینی سفید رنگ پوشیده شده است.

این مجسمه ابتدا در دهانه رود سنگاپور قرار داشت ولی پس از ساخت پل اسپلانید ( Esplanade Bridge ) در سال 1997 و از بین رفتن دید مناسب مجسمه، در سال 2002 آن را به محل فعلی اش در کنار خلیج مارینا ( Marina Bay ) انتقال دادند.

در مجموع 5 مجسمه مرلیون در کشور سنگاپور قرار دارد  :

  1. مجسمه اصلی در پارکی به همین نام ( Merlion Park ) قرار دارد و ارتفاع آن 8.6 متر است.

  2. درست در پشت مجسمه اصلی، مجسمه دیگری با ارتفاع 2 متر قرار دارد.

  3. بزرگترین نمونه این مجسمه ها در جزیره سنتوزا ( Sentosa Island ) قرار دارد که 37 متر ارتفاع دارد.

  4. نزدیک به جاده گرنج ( Near Grange Road ) مجسمه مرلایون به ارتفاع سه متر قرار دارد که ساخت آن در سال 1995 تکمیل شده است.

  5. بر روی تپه فابر ( Mount Faber ) مجسمه شیری مرمر نما به ارتفاع سه متر واقع شده است.

مجسمه های نمادین مرلیون در انواع مختلف مانند جای سوئیچی، آویز های موبایل، قاب عکس، اسبازی و غیره در مناطق توریستی سنگاپور از سوغاتی های سنتی این کشور به شمار میرود.

فضای کلی پارک مرلیون که به عنوان یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری سنگاپور شناخته میشود، 2500 متر میباشد که با توجه به قرار گیری اش در کنار خلیج مارینا منظره زیبایی را تحت پوشش خود قرار داده است. بازدید از این پارک رایگان است و شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز به آن مراجعه نمایید

سنگاپور آب و هوایی با کیفیت جنگل های بارانی استوایی دارد و فصول مختلف در آن چندان تفاوتی با هم ندارند. بطور کلی رطوبت هوا در این شهر همواره بالا و میزان بارندگی نیز قابل توجه است. این کیفیت آب و هوایی،  سنگاپور را تبدیل به یك سونای بزرگ کرده  است. آذر تا دی بارانی‌ترین ماه‌های سال هستند.
لباسهاي سبک , راحت و کتان بپوشيد تا از نفوذ گرما جلوگيري کند. همواره يک چتر کوچک براي باران هاي شديد همراه خود داشته باشيد. اين نوع پوشاک مي تواند براي تمام سال در سنگاپور مناسب باشد.

یک نکته قابل توجه در رابطه با سنگاپور ترکیب جمعیتی آن است که بر اساس اطلاعات موجود تا 40درصد ساکنان ثابت آن خارجی هستند و این نوعی رکورد در جهان به شمار می رود.

در سنگاپور خود را برای پذیرایی با انواع غذاها آماده کنید. البته تنوع غذایی این شهر به شدت تحت اثر غذاهای کشورهایی چون چین، مالزی و اندونزی قرار دارد. موقعیت جغرافیایی سنگاپور تاثیر بسیاری در افزایش تنوع غذاهای دریایی آن داشته است تا جایی که این شهر را بهشت غذاهای دریایی نیز نامیده اند. انواع رستوران های مطرح بین المللی نیز در سنگاپور شعبه فعال دارند.اگر طرفدار غذاهای دریایی هستید، توصیه می کنیم "ناسی گورنگ" را امتحان کنید. این غذا از برنج با مواد دیگری مانند میگو ، گوشت قرمز و تخم مرغ طبخ می شود. چار کوای تئوو، روجاک هندی و چندول را نیز فراموش نکنید.

برای گردش در شهر انواع وسایل نقلیه فراهم است. پیشنهاد می کنیم از خدمات اتوبوس های عمومی شهر استفاده کنید زیرا بسیار مرتب و پیشرفته هستند. گردش در شهر را حتما با خرید آغاز کنید. مراکز خرید بسیار پیشرفته و متنوع سنگاپور قطعا رضایت شما را جلب خواهند کرد. گردشگران در بازگشت از سنگاپور همواره خاطره بسیار خوبی از مراکز خرید استثنایی آن دارند.

اتوبوس:

ساعت کار از 6 صبح تا 12 نيمه شب هر روز
کرايه از 90/.دلار سنگاپور تا 1.80 دلار سنگاپور( کرايه دقيق را مي توانيد از راننده سئوال کنيد)

مترو:
ساعت کار از 6 صبح تا 12 نيمه شب هر روز
کرايه از 90/.دلار سنگاپور تا 3 دلار سنگاپور
يک کارت اعتباري با نام ez-link  در تمامي دستگاه هاي مترو به مبلغ 15 دلار سنگاپور قابل دسترسي است اين کارت در تمام اتوبوسهاي عمومي قابل استفاده است.

تاکسي:
ساعت کار 24 ساعته
کرايه کوتاهترين مسير مبلغ2.8  تا 3.2 دلار سنگاپور مي باشد که شامل اولين کيلومتر است. سپس به 20/. دلار سنگاپور براي هر 385 متر افزايش مي يابد (تا 10 کيلومتر) و براي هر 175 متر(بعد از 10 کيلومتر)کمپاني هاي مختلف تاکسي کرايه هاي مختلفي دريافت مي کنند.
پس قبل از سوار شدن حتما سئوال کنيد.

SIA Hop-on
SIA Hop-on يک اتوبوس توريستي خاص با تهويه مطبوع است که مسافرينش را به سواري اطراف شهر و گردش در Sentosa Island Resort مي برد اين اتوبوس به فروشگاه ها, رستورانها و فضا هاي فرهنگي و تفريحي سر ميزند و در کنار بازارهاي اصلي , هتلها و مکانهاي مهم توقف مي کند.همچنين به Chinatown,Littleindia و Arab Street نيز ميرود.مسافرين ميتوانند از اتوبوس پياده شده و دوباره سوار شوند.در شهر اتوبوسها هر روز از ساعت 9 صبح تا 8 شب هر 30 دقيقه يکبار حرکت مي کنند.
کرايه بزرگسال 12 دلار سنگاپور و کودکان 6 دلار سنگاپور
بليط ها در کيوسکهاي مربوطه به فروش مي رسد.بازديدکنندگان در SIA Singapore Holiday به صورت
رايگان و مسافراني که با پرواز Singapore Airline يا Silk Air آمده اند براي هر سفر 3 دلار سنگاپور مي پردازند.