25 شهریور 1397 - 12:41

نیروی متخصص فدرال

ورود سریع (express entry (

دراین برنامه که از ابتدای سال 2015 شروع شده است تغییرات بسیار کلی و اساسی در روش پذیرش مهاجران به کانادا صورت گرفته است که بیشتر در جهت تامین نیروی کار مورد نیاز و بهبود شرایط اقتصادی این کشور است. البته این روش در حقیقت روش جدید جذب مهاجر نیست بلکه دولت کانادا تصمیم دارد بجای بررسی همه پرونده های درخواستی متقاضیان خود را از بین کسانی که پرونده خود را در این سیستم ثبت کرده اند و بر اساس امتیاز کسب شده آنها انتخاب کند. در واقع نوعی روش مدیریت درخواست متقاضیان مهاجرت به کانادا است.

انتخاب افراد بر اساس یکی از روش های زیر است:

1-برنامه نیروی متخصص فدرال(federal skilled worker program)

در این روش حداقل باید 1 شرط از 3 شرط زیر را دارا باشید:

-     حداقل یک سال سابقه کار مدیریتی یا تخصصی و یا نیمه تخصصی در 10 سال گذشته

-      درخواست کار معتبر از یک کارفرمای کانادایی

-      تحصیل حداقل 2 سال از 4 سال دوره دکترا در یکی از دانشگاههای معتبر کانادا

2- برنامه نیروی فنی و حرفه ای کانادا(federal skilled trades program)

3- برنامه تجربه کانادایی:(Canadian experience class)

البته بخشی از متقاضیان نیز از طریق برنامه انتخابی استانها(Provincial Nominee Program) برگزیده میشوند. که هر استانی با توجه به نیازهای شغلی خود از بین متقاضیان افرادی را انتخاب میکند.

چطور میتوانم از طریق این برنامه برای مهاجرت به کانادا اقدام کنم؟

شما در اولین مرحله باید اطلاعات خود را در یک سیستم الکترونیک به نام Expression of Interest  ثبت کنند. بعد از آن ظرف 30 روز باید رزومه خود را در سیستم بانک مشاغل سازمان منابع انسانی کانادا وارد کنند. کسانیکه واجد شرایط یکی از 4 روش گفته شده باشند در      Pool of Candidatesوارد میشوند. سیستم الکترونیک اداره مهاجرت بر اساس این اطلاعات به متقاضی امتیاز میدهد و در مقایسه با دیگر متقاضیان نیز رتبه شخص مشخص میشود(ranking). اگر رتبه مناسبی دریافت کرد به طور اتوماتیک برای شخص دعوتنامه ارسال میشود. شما پس از دریافت دعوتنامه  90 روز فرصت خواهید داشت تا برای اقامت دائم اقدام کنید.

در امتیاز بندی چه عواملی تاثیرگذارند:

1-CHCF: که شامل سن: برای مجرد 105 و متاهل 100- تحصیلات که برای مجرد حداکثر 150 و متاهل حداکثر 140- سطح زبان که برای مجرد حدالکثر 160 و متاهل 150- طول مدت سابقه کار در کانادا که برای مجرد حداکثر 80 و برای متاهل 70 است. در نهایت متقاضیان مجرد میتوانند حداکثر 500 امتیاز و متاهلین 460 امتیاز کسب کنند.

40 امتیاز هم همسر متقاضی میتواند کسب کند.

2-قابل انتقال بودن مهارت فرد(Skill Transferibility ):

حداکثر امتیاز این بخش 100 است

سطح تحصیلات و سطح زبان و سابقه کار کانادایی و غیر کانادایی و گواهی صلاحیت شغلی استان در این امتیاز بندی موثرند.

3-داشتن گواهی PNPاز یکی از استانهای کانادا و یا داشتن پیشنهاد شغل ازطرف یکی از کارفرماهای کانادایی که هر کدام حداکثر 600 امتیاز دارد.

  •